טיפים לבניית ממ"ד

בניית ממ"ד

המצב הביטחוני בישראל הוא כזה שלא מאפשר להיות בלי מרחב מוגן קרוב. . לצד זאת, יש גם כל הזמן חשש מרעידת אדמה שעל פי המומחים תפקוד אותנו בעוצמה מתי שהוא בשנים הקרובות והמענה לכל אלו הוא בניית ממ"ד.

בניית ממ"ד היא לא אפשרות אלא חובה עבור כל מי שבונה מבנה למגורים. בעבר היו אלו המקלטים הציבוריים שהיה אפשר להיכנס אליהם אבל משנת 1992 החוק מחייב שלכל מבנה פרטי או דירה יהיה מרחב מוגן.

אז אם גם אתם עומדים לבנות בית ובו יהיה ממ"ד או אם יש לכם בית ישן ואתם רוצים להוסיף לו מרחב מוגן, הנה כמה טיפים בשבילכם:

  • תהיו עם אצבע על הדופק – כמו בכל דבר בישראל, גם בניית ממ"ד דורשת אישורים, וצריך היתר לבניית ממ"ד בבית שאין לו. בשביל לקבל את ההיתר הזה נדרשים כמה דברים כמו אישור מהשכנים והגשת בקשה לוועדה המקומית. יש אנשים שחושבים שבגלל שמדובר בדרישה ביטחונית, האישור יגיע במהירות- אבל הם טועים. יש סחבת במתן אישורי ממ"דים בדיוק כמו בבנייה של כל דבר אחר וצריך כל הזמן להיות עם אצבע על הדופק. גם אם הקבלן שלכם מטפל בזה, וודאו אתו שהוא מקדם את העניין.
  • שימו לב שהכול מותקן כמו שצריך – תתפלאו אבל גם בבניית ממ"ד יש טעויות שעל פניו נראות שטותיות אבל הן יכולות להיות משמעותיות. כך לדוגמא בנייה של דלת או חלון הממ"ד בצורה הפוכה. כן, זה יכול לקרות ואתם צריכים לוודא בעצמכם שהם מותקנים בכיוון הנכון רגע לפני.
  • איתור החברה הנכונה – יש קבלנים רבים וחברות רבות שבונים ממ"דים, ובהתאם לתקציבכם עליכם למצוא את הטוב ביותר עבורכם. בדרך כלל סדר גודל העלויות של בניית ממ"ד סטנדרטי ינוע סביב ה-100,000 ₪. ישנה אפשרות להשקיע יותר, ולקבל חדר גדול יותר, אבל כזה שעומד בתקנים. באיתור הקבלן שיעשה עבורכם את הפרויקט, חשוב לבחור במישהו עם ניסיון בבניית ממ"דים, ומכיר לעומק את הסטנדרטים הנדרשים.
  • אל תתביישו לקבל ליווי – בניית ממד היא פרויקט בפני עצמו, שמחויב לעמוד בסטנדרטים שנקבעו על-ידי שפיקוד העורף והרשויות השונות. אי עמידה בתקנים, ימנעו מקבלת האישור ועלויות התיקון או בנייה מחדש יהיו עצומות. את התהליך אתם צריכים להתחיל מהגשת בקשה לוועדה המאשרת, שאכן הממ"ד עונה על דרישות החוק, ולתהליך זה, כדאי מאוד שיהיה לכם ליווי מקצועי.

בניית ממ"ד היא פרויקט מורכב אבל אם עושים את זה נכון ובליווי האנשים הנכונים, התוצאה יכולה להיות טובה, שכן זכיתם בחדר נוסף שיהיה גם מקלט בעת הצורך.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

לייעוץ חינם והצעת מחיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם מיד