מגדירים מחדש, מהם התפקידים של מפקח בנייה?

תחום הבניין והשיפוצים הוא אחד המורכבים ביותר בתעשייה. כל בניין שנבנה במדינת ישראל צריך לעמוד בתקנים שנקבעו בחוק על מנת לוודא שהוא בטוח לשימוש ואינו מסכן את הדיירים ואת סביבתם. לשם כך נדרש מפקח מקצועי המכיר היטב את התחום ואת דרישות החוק, ויודע כיצד להשלים את עבודת הבנייה במסגרת הזמן שהוגדר. לאיש מקצוע זה קוראים מפקח בנייה ויש לו רשימה ארוכה של תפקידים שהוא נדרש למלא.

ניהול

בדרך כלל, מפקח בנייה מעורב בפרויקט כבר בתחילת הדרך שלו ודואג שהוא ינוהל כהלכה. במסגרת זו, הוא זה שינהל את מסגרת התקציב, יבחר את הקבלנים שיבצעו את המלאכה, ינהל את פגישות העבודה עם יזמים אנשי המקצוע האחרים ויבנה את תוכנית העבודה. הוא גם יסייע להגדיר לוח זמנים מדויק ותאריכי יעד, ויוודא כי מסגרת התקציב נשמרת לאורך כל העבודה. ובמקרים שבהם מתעורר חשש שמא תוכנית הבנייה אינה מתקיימת כלשונה, מפקח הבנייה עשוי להתערב בעת הצורך ולוודא כי הקבלן אכן ממלא את הכתוב בחוזה.

פיקוח על העבודה

כישורי ניהול מעולים הם דרישה בסיסית, אך מפקח בניה עושה הרבה מעבר לניהול אדמיניסטרטיבי. אחד התפקידים המרכזיים ביותר שלו נוגע לבדיקת איכות העבודה, ולאורך כל העבודה עליו לוודא כי תהליך הבנייה מתקדם על פי התוכניות שנקבעו. לצורך זה, מפקח בנייה אף ייקח חלק פעיל בבחירה של חומרי גלם לבנייה ויוודא שהם באיכות הראויה. מפקח בניה גם יכול לבחון את טיב הציוד המכני שבו משתמשים העובדים, את הכשרת העובדים וכמובן – את טיב העבודה שלהם.

איתור ליקויים

תחום הבנייה חשוף לסכנות שונות, ולא פעם מתגלים ליקויי בטיחות העלולים להוביל לתאונות מסוכנות. תאונות אלו מסכנות את חיי העובדים ולעיתים גורמות לנזקים כלכליים משמעותיים ולעיכוב העבודה. כדי למנוע מצבים אלו, מפקח בנייה מקצועי בודק את אופן העבודה באתר, ומוודא כי היא נעשית בהתאם לתקנים שנקבעו בחוק. לדוגמה, הוא עשוי לבדוק שלעובדים ניתן ציוד מגן אישי מתאים וכי קירות המבנה נבנים בהתאם לנדרש בחוק.

רישום ותיעוד מדויקים

תהליך בנייה מחייב פיקוח הדוק ורישום מסודר של כל פרטי העבודה, וגם זה אחד מתפקידיו החשובים של מפקח הבנייה. מפקח בנייה ינהל בדרך כלל יומן עבודה ויתעד בו פרטים כגון שמות העובדים (ברמה יום-יומית), תיאור התקדמות העבודה, הוראות והערות וכל פרט אחר הקשור לתהליך הבנייה או השיפוץ. יומן זה צריך לכלול תאריכים מדויקים והדוחות הכתובים בו צריכים להיות חתומים על ידי הגורמים הרלוונטיים.

אז איך בוחרים מפקח בנייה?

כשמדובר בעבודות בנייה או שיפוצים נרחבות, מפקח בנייה הוא בעל תפקיד מרכזי בפרויקט. אך כיצד בוחרים במפקח הנכון? התנאי הראשון הוא לוודא כי מפקח הבנייה מחזיק בתעודת ההכשרה מתאימה באישור משרד העבודה. רישיון זה יבטיח לכם כי מפקח הבנייה קיבל את ההסמכה הנדרשת לעסוק בתחום מורכב זה. מלבד זאת, רצוי כמובן לבחון את הפרויקטים הקודמים של מפקח הבנייה ולחפש המלצות וביקורות על עבודתו בעבר.

השאירו תגובה

קצת על החברה שלנו

דוברין בניה ופיקוח נותנים שירות כולל העונה על כל צרכי הלקוח. משלב התכנון עד לקבלת מפתח והכנסת רהיטים לבית. 

הלקוחות שלנו מקבלים הרבה יותר

כבר אמרנו לכם שמגיעה לכם פגישה עם מעצבת פנים?

מאמרים נוספים

מינוי מנהל עבודה

מינוי מנהל עבודה הינו נדרש לפני כל בניית בית חדש או כל פרויקט בנייה אחר. מנהל העבודה הוא חבר מפתח בצוות הקבלני, האחראי על ארגון עבודות הבנייה, תיכנון ותיאום בין בעלי המקצוע השונים, ופיקוח על העבודה המתבצעת בפועל ועל תוצאותיה.

למאמר המלא »

ריצוף קומפלט לדירה

אם אתם משפצים את דירתכם סביר להניח שתכללו בשיפוץ גם חידוש של הריצוף בדירה. ריצוף קומפלט לדירה יעניק לה מראה חדש ורענן, והוא יכול לשדרג משמעותית את החזות והאווירה שלה.

בחלק מהמקרים ריצוף מחדש הוא הפעולה היחידה או העיקרית במסגרת השיפוץ, שכן לריצוף לבדו יש השפעה משמעותית על מראה הדירה.

למאמר המלא »

לייעוץ חינם והצעת מחיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם מיד