מנהל פרויקטים בבניה

ניהול פרויקט בנייה הוא שירות חשוב שמסוגל לסייע לכל מי שמתכוון להקים או לשנות באופן דרמטי את מבנה מגוריו. שירות מסוג זה, עשוי לעזור לכם לצלוח את התהליך במהירות וביעילות שעלולות לחמוק, במיוחד, כאשר הפרויקט מתארך ובהתאם לו – גם גדלות ההוצאות הכרוכות בו.

כמו כן, חשוב להכיר לעומק את סוגי השירותים שמוצעים במסגרת ניהול פרויקט בניה, מהסיבה הפשוטה, שלפעמים, לא באמת קיים הצורך הממשי בניהול פרויקט הבנייה, כשהמדובר בפרויקטים קטנים או שוליים.

לכן, במאמר הקרוב נרחיב בעיקר על תפקידיו של מנהל פרויקט בניה ונתמקד בנקודות ההשקה לתפקידי החובה הקיימים בכל פרויקט.

מה עושה, בעצם, מנהל פרויקט בניה?

תפקידו החשוב והבסיסי ביותר של מנהל פרויקט בניה הוא לשמש כמעין מנצח ראשי ל"תזמורת" – הקמת הפרויקט שלכם. כלומר, תפקידו העיקרי של מנהל הפרויקט הוא לבחור את נותני השירותים השונים, לוודא כי לוחות הזמנים מתואמים למציאות, וכמובן, אף להתמודד עם בלת"מים ותקלות, שידוע כי אף פרויקט בנייה אינו חף מהם.

במילים אחרות, מדובר בליווי מקצועי רחב, המאפשר לכם, האנשים שמאחורי הפרויקט, שאינם פנויים (או מעוניינים) לנהל בעצמם את תהליך הבנייה, להאציל את הסמכויות, על ידי בחירת איש מקצוע מעולם הבנייה, שתפקידו לוודא כי האינטרסים שלכם באים לכדי ביטוי מול מגוון הגורמים והקבלנים השונים שנוטלים חלק בעשייה.

מי זקוק לשירות ניהול פרויקט בניה?

פיקוח וניהול פרויקטים בבנייה אינו בגדר חובה, אולם הוא בהחלט שירות שמומלץ (ואף רצוי) להיעזר בו, בעיקר, כאשר המדובר בפרויקטים מורכבים ובפרויקטים שמשך הזמן שלהם ו/או מידת המורכבות שלהם תצריך שימוש בשירותיו של גורם חיצוני.

כך שאם אתם מתכננים שיפוץ כולל או הריסה ובנייה מחדש של מבנה, ייתכן מאד שהשירות הזה נועד לכם, בעוד שאם כל התהליך שאתם מתכננים לעשות מסתכם בהחלפת הריצוף או בצביעה חיצונית, הנראה סביר להניח כי יהיה עדיף לכם (ולכיסכם) לנסות ולהתמודד בעצמכם עם הפרויקט.

מתי נכון להיעזר במנהל פרויקט?

שאלת העיתוי, השאלה הנוגעת למועד בו יהיה הכי "נכון" לפנות לגורם חיצוני על מנת שינהל את הבנייה עבורכם, הינה שאלה קריטית וחשובה, אולם התשובה לה אינה חד משמעית.

הסיבה לכך היא, כי, באופן הגיוני, ליווי ארוך יותר של מנהל הפרויקט, יגדיל את ההוצאות, וזאת, על אף, כי, לעיתים, אין צורך בנוכחות שלו בכל משך הזמן הזה. מנגד, אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לסיוע וליווי מן הרגע הראשון (או, לחילופין, כשהתקציב שלכם מאפשר זאת), תוכלו להיעזר בשירותיו של מנהל הפרויקט, אפילו עוד בטרם החלה העבודה, או, במקרים מסוימים, גם לפני שיצרתם קשר עם הקבלנים השונים.

נאמר זאת אחרת – מנהל פרויקט בניה מסוגל לסייע לכם ביצירת קשר עם הקבלנים האידיאליים עבורכם, תוך התחשבות בהיבטי המחיר והרמה המקצועית, ועל רקע היכרותו עם הצורך והחזון שיש לכם עבור המבנה. מנגד, תוכלו גם להיעזר במנהל פרויקט בשלבים מתקדמים יותר בפרויקט עצמו, ואף במקרים בהם אתם חשים ש"נתקעתם" או שהגעתם למבוי סתום, לנקודה שבה אינכם מסוגלים להמשיך ולהתמודד בעצמכם עם ההיבטים המקצועיים (או הנפשיים) של הפרויקט.

מי רשאי לשמש כמנהל פרויקט בנייה?

חשוב לנו להבהיר כי, על אף, שלכאורה, מהנעשה בשטח, נדמה כי אין הכשרת סף או דרישות ספציפיות לידע מוקדם, הנדרשות כדי להקנות לאדם את הזכות לליווי פרויקטים או לשאת בתואר "מנהל פרויקטי בניה". ולכן, לאור זאת, חשוב מאד להקפיד על בחירת איש המקצוע הרלוונטי, בעל הניסיון המתאים.

בדיקת מינוי מנהל עבודה בבניה

במציאות, ועל פי החוק, לא כל אדם רשאי לשמש כמנהל עבודה בבנייה. על מנת לשמש בתפקיד זה, על איש המקצוע לעמוד בתנאי סף מסוימים (המפורטים כאן), כמו גם לעבור הסמכה ספציפית שמוכרת ע"י משרד העבודה והרווחה, ותפקידה להכשיר את העובדים בעלי הוותק המתאים כמנהלי עבודה מוסמכים. גם כאן, חשוב לנו לעצור ולהדגיש, כי כמוסמך, נחשב רק מי שסיים את ההכשרה, תוך עמידה בכל הדרישות הרלוונטיות, ובידיו תעודה המעידה על הכשרתו.

מנהל עבודה מוסמך ייחשב רק מי שבידו תעודה המעידה על סיום ההכשרה. כלומר, אין המשנה כמה האדם שמציע לכם שירותי ניהול עבודה בבניה מפגין בקיאות (או, אפילו, מתהדר בניסיון לא מבוטל), כל עוד אין בידיו תעודה המוכיחה את הכשרתו, מבחינת החוק – הוא אינו כשיר לתפקיד והעסקתו עלולה להתגלות, מבחינתכם, כצעד שגוי.

כיצד תוכלו לוודא זאת?

הדרך היעילה והמהירה ביותר לכך, תהיה באמצעות עמוד איתור נותן שירות שבאתר משרד העבודה והרווחה. שם, תוכלו עפ"י פרטים מזהים מסוימים (כשם מלא או מספר תעודת הזהות) לאתר את האדם, לוודא את סוג הסמכתו, ואף לקבל תיעוד של אתרי הבניה שבהם היה מעורב באופן רשמי. וכאן, נוסיף לכם עוד דגל אדום – שמו של מנהל העבודה אינו מופיע ברשומות? בפניכם עומדות שתי אפשרויות – לערוך בירור מעמיק נוסף בעניינו, או, לחילופין, להתחיל לחפש איש מקצוע אחר.

מהי עלות מנהל פרויקט בניה?

רצוי לזכור, כי מדובר בשוק המשתנה, והעלויות, במידה רבה, קשורות לניסיון ולוותק שעומדים לזכותו של מנהל הפרויקטים, אולם, ככלל, ניתן לומר כי המדובר על סכומים הנעים בין 6,000 ש"ח ועד ל-10,000 ש"ח מידי חודש (ללא מע"מ), כשגם נתוניו הספציפיים של המבנה שאותו אתם מתכוונים להקים מהווים קריטריון לעלויות שכרו של מנהל הפרויקט.

לשיחת יעוץ חינם

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מי זקוק לשירות ניהול פרויקט בניה?

כפי שרמזנו טרם לכן, פיקוח וניהול פרויקטים בבנייה הוא לא בגדר שירות חובה, כמו גם שירות שהכרחי להיעזר בו בעיקר כאשר מדובר בפרויקטים מורכבים וכאלה שמשך הזמן שלהם ו/או מידת המורכבות שלהם מצריכה שימוש בגורם חיצוני.

לכן, אם אתם מתכננים שיפוץ קומפלט או הריסה ובנייה מחדש של מבנה, ייתכן במידה רבה שהשירות הזה נועד לכם, בעוד שמנגד אילו כל התהליך שאתם מתכננים לעשות מסתכם בהחלפת ריצוף או צביעה חיצונית, ככל הנראה שעדיף לכיס שלכם לנסות להתמודד לבד עם הסוגייה.

מתי נכון להיעזר במנהל פרויקט?

כמו כן, בנוגע לשאלת העיתוי, זו שנוגעת למועד שבו הכי נכון וטוב להרים את הכפפה ולפנות לגורם חיצוני על מנת שינהל את הבנייה עבורכם, התשובה היא לא חד משמעית. 

הסיבה לכך היא שבאורח טבעי ככל שילווה אתכם למשך זמן ארוך יותר מנהל הפרויקט בהתאם עלויות הליווי שלו יעלו, אף על פי כי לעתים אין צורך בנוכחות מוקדמת שלו. מנגד, אילו אתם מרגישים שאתם זקוקים לסיוע וליווי מן הרגע הראשון או במידה והתקציב שלכם מאפשר את זה, ניתן להיעזר במנהל פרויקט עוד בטרם החלה כלל העבודה או נוצר קשר עם מי מבין הקבלנים השונים.

כלומר, מנהל פרויקט בניה יכול לסייע לכם ביצירת קשר עם הקבלנים האידיאליים עבורכם, בהיבט המחיר והרמה המקצועית ולאור הצורך וחזון שיש לכם עבור המבנה, זה שבעקבותיו החלטתם לפצוח בפרויקט מלכתחילה. 

מנגד, ניתן גם להיעזר במנהל פרויקט בשלב מתקדם בפרויקט עצמו, או במידה ואתם חשים שנתקעתם או הגעתם למצב בו אתם אינכם מסוגלים להמשיך להתמודד לבד עם ההיבטים המקצועיים או הנפשיים של הקמת מבנה.

מי יכול לשמש כמנהל פרויקט בנייה?

חשוב להבהיר שאין שום הכשרת סף או דרישות לידע מוקדם על מנת להעניק לאדם את הזכות ללוות פרויקטים או להתהדר בתואר מנהל פרויקט בניה. מנגד, דווקא לאור זאת חשוב להקפיד על בחירת איש מקצוע רלוונטי ושמחזיק בניסיון ובתיק עבודות רלוונטי בטרם תקבלו את ההחלטה.

מהי עלות מנהל פרויקט בניה?

בהיבט העלות, כמובן שמדובר בשוק המשתנה במידה רבה לאור הניסיון והוותק שקיים לאותו מנהל פרויקטים, אך מדובר בסכום שנע בין 6,000 ש"ח לכדי 10,000 ש"ח מדי חודש (ללא מע"מ), כמו גם כי העלות משתנה במידה רבה לאור המבנה עצמו שאתם מתכננים להקים. 

מנגד, לאור העובדה שמדובר בגורם מקצועי שאמור למנוע ממכם לבצע טעויות שעולות משמעותית יותר, למעשה החזקה במנהל פרויקט יכולה להוות מעין תעודת ביטוח שמקטינה את הסיכוי שאתם כבעלי הנכס תיכוו מתקלות שנובעות מהיעדר הניסיון שלכם והעובדה שאינכם מגיעים מעולם הבנייה ואינכם מודעים לדקויות הקטנות שבו. 

ניהול פרויקט בנייה – תפקידים ואחראיות 

ניתן להשתמש במנהל הפרויקט למגוון רחב של תפקידים ושימושים שמתרחשים במסגרת עבודות בנייה, כמו לדוגמה מינוי של מנהל עבודה או מפקח בניה רלוונטי, כאשר תפקידו של מנהל פרויקט בניה משתנה ונקבע בהתאם לתמחור וההסכם שכרתו עימו בעלי הנכס עוד בטרם התחלה העבודה עצמה. 

מינוי מנהל עבודה בבניה – לכל צרה שלא תבוא

לעתים רבות משמשים מנהלי פרויקטים כמכבי שריפות, כאשר הכוונה בכך היא דמות מקצועית אשר תכליתה להתמודד עם כל הליקויים הלא צפויים שעולים במהלך הבנייה, כאלו שאינם ידועים מראש או מוכרים לבעלי הנכס – כמו גם כאלה שעלולים לגבות ממנו זמן יקר ואנרגיה לא מבוטלת.

מנהל פרויקט בניה כמכפיל כוח בטיחותי

כמו כן, מנהלי פרויקטים משמשים לעתים רבות גם כגורם המפקח (גם אם לא בתואר רשמי) על רמת הבטיחות באתרי הבנייה מטעם בעלי הפרויקט, בעיקר לאור העובדה כי במידה ומתרחשת תקלה או תאונת עבודה אשר מסתיימת בנזק גופני לעובד או פועל – לעתים רבות האחריות מונחת על כתפיהם של יוזמי הפרויקט. 

מנהל פרויקט בניה כמנהל תקציב הבנייה עצמו

לא נדיר לראות מקרים בהם מנהל פרויקט משמש גם כגזבר הבנייה עצמה, כשהכוונה לכך היא שהוא משמש כאיש מקצוע שאחראי לשינוע המקדמות והתשלומים שכל גורם וספק שמעורב בבנייה עצמה זכאי להם, כאשר שוב מדובר במעין מטלה שנחסכת מבעלי הפרויקט עצמו.

לסיכום – כגודל הפרויקט גודל הצורך 

כפי שניתן להבחין מן הכתוב לעיל, מנהל פרויקט בנייה הוא דמות מקצועית שאף על פי שלא קיים לה צורך מעוגן בחוק, כמו גם שניתן להשלים פרויקטים מלאים בלעדיה, יכולה לחסוך לבעל הנכס כאב ראש וזמן יקר בעודו מתמודד עם מגוון תקלות שמתרחשות במרבית אם לא כל הפרויקטים, כאשר לאור ניסיונו והבנתו בעולם הבנייה הפתרונות המוצעים הם לרוב יעילים וטובים יותר מאשר אדם שלא מתעסק כדרך קבע עם הנפשות הפועלות.

לעומת זאת, מדובר בשירות שיש להשתמש בו רק בעת הצורך ולאור גודל הפרויקט, כאשר מרגיש או חש בעל הנכס שאינו מסוגל בעצמו להתמודד עם היבטי הבנייה והזמן או המחיר הנפשי שכרוך בהקמת הפרויקט.

לכן – אם אתם עתידים לבצע בקרוב פרויקט בנייה רחב ואתם מחפשים סיוע וניהול מקצועי, אמין, יעיל ומנוסה בעולם הבנייה, אנחנו בדוברין פיקוח ובנייה מזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם, כדי שנוכל להבטיח הפרויקט האישי שלכם ירקום עור וגידים בהקדם האפשרי.

שיפוצניקים בירושלים

מאמרים בנושא בניה ושיפוצים

בניית ממ"ד

בניית ממ"ד בבית פרטי מקור הצורך בבניית ממ"ד בשל המצב הביטחוני המורכב ששורר במחוזותינו עוד מקום המדינה, הצורך במרחב מוגן אליו ניתן להתפנות במידת הצורך,

למאמר המלא »

שיפוץ דירה קומפלט

שיפוץ דירה קומפלט הצורך לחדש ולשפץ את הדירה מקצה לקצה הוא לא זר לישראלים, כשעליית מחירי הדיור גרמה בשנים האחרונות לרבים לבחור בשיפוץ דירה קומפלט

למאמר המלא »

בניית וילות

בניית וילות בניית וילות היא לא פחות מהגשמת החלום הישראלי בשנים האחרונות, כשיותר ויותר מאי פעם ישראלים רבים בוחרים לבנות את ביתם באופן שהולם את

למאמר המלא »

לייעוץ חינם והצעת מחיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם מיד